Poznaj zasadę działania maszyn CNC – bez nich nasza codzienność nie byłaby taka sama!

Poznaj zasadę działania maszyn CNC – bez nich nasza codzienność nie byłaby taka sama!

Wykorzystuje się je do obróbki przeróżnych tworzyw – od metalu, przez szkło aż po gumę i inne tworzywa sztuczne. Tokarki i frezarki oraz inne maszyny CNC codziennie wytwarzają wiele ważnych przedmiotów na nasze potrzeby. Ich wykorzystanie w przemyśle jest tak szerokie, że nie sposób jest sobie wyobrazić, jak bez nich wyglądałaby nasza rzeczywistość. Dlatego niniejszy artykuł poświęcamy zasadzie działania maszyn CNC – to trybut dla tych wyjątkowych urządzeń i ich operatorów!

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC pochodzi od angielskiego terminu computerized numerical control. Termin ten w dużym uproszczeniu oznacza komputerową obsługę maszyn – w nieco mniejszym, obsługę numeryczną. Chodzi o maszyny z możliwością programowania. Dzięki programowaniu wykonują one pracę z niespotykaną wcześniej dokładnością. Frezarki, tokarki, sztaplarki czy szlifierki- każde z tych elektronarzędzi posiada swój manualny odpowiednik. Manualny, czyli obsługiwany ręcznie. W takiej sytuacji wystarczy drobne zachwianie ręki, aby tor cięcia czy szlifu został zaburzony. Jeżeli mowa o maszynach programowanych komputerowo, czyli o maszynach CNC, to taka możliwość po prostu nie istnieje – jakiekolwiek ewentualne odstępstwa od projektu mogą nastąpić wskutek pomyłki przy programowaniu bądź uszkodzenia mechanicznego.

Gdzie maszyny CNC znajdują największe zastosowanie?

Dosłownie w każdej gałęzi przemysłu! Przede wszystkim tam, gdzie potrzebna jest precyzja, wysoka wydajność i tempo pracy. Na takie maszyny natrafimy zarówno w zakładzie wykonującym elementy metalowe takie jak części samochodowe czy formierki do mięsa, jak i w firmie zajmującej się produkcją zabawek dla dzieci. Wycinarki CNC mogą wycinać zarówno puzzle jak i rury stalowe – wszechstronność i dokładność to ich najmocniejsze strony. Jeżeli już mowa o wszechstronności, to mamy tu na myśli nie tylko zastosowanie w przeróżnych branżach, lecz również materiały, jakie takie maszyny mogą obrabiać.

Jakie materiały mogą obrabiać maszyny CNC?

Jeżeli mowa o materiałach, jakie te maszyny mogą obrabiać, to mogą być to zarówno kruche materiały np. szkło, tworzywa elastyczne jak guma czy plexi, jak również twarda i trudna w standardowej obróbce stal. Możliwości w tym zakresie są praktycznie nieograniczone – jedyne, o czym należy pamiętać, to o dostosowaniu rodzaju części roboczej (ostrza, tarczy itd.) i mocy urządzenia do rodzaju materiału. Dlaczego? Bo na przykład tarczą diamentową na wysokich obrotach nie nie oszlifujemy miękkiego drewna czy plastiku, ponieważ nie przyniesie to zamierzonego efektu. Tak więc programista CNC musi posiadać wiedzę w zakresie właściwości obrabianych materiałów, podobnie jak zresztą operator, który odpowiada za obróbkę właściwą przy użyciu tych maszyn.